reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
7 listopad 2024

Zakaz wstępu w rejon zbiornika Racibórz Dolny z powodu ptasiej grypy

zdjęcie: Zakaz wstępu w rejon zbiornika Racibórz Dolny z powodu ptasiej grypy / v49715337
v49715337
Zakaz wstępu w rejon zbiornika Racibórz Dolny w woj. śląskim, gdzie znaleziono padłe łabędzie, wprowadził wojewoda śląski. Powód to stwierdzony wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1.
REKLAMA

Jak przekazał w czwartek na briefingu w Katowicach wojewoda śląski Marek Wójcik, w związku z otrzymanymi tego dnia wynikami potwierdzającymi, że powodem śmierci znalezionych ptaków jest wirus ptasiej grypy H5N1, wojewódzki lekarz weterynarii zwrócił się do niego o wydanie rozporządzenia wprowadzającego środki ostrożności i zakazy na zagrożonym obszarze.

Ten obszar to powiat raciborski, wodzisławski i część powiatu rybnickiego. Rozporządzenie dotyczy zakazów i nakazów dla hodowców i posiadaczy drobiu, a także zakazuje osobom postronnym korzystania ze zbiornika Racibórz Dolny - wyjaśnił wojewoda dodając, że rozporządzenie będzie obowiązywało do 8 grudnia br.

Wójcik zaznaczył, że w woj. śląskim to pierwszy w tym roku przypadek wystąpienia wirusa ptasiej grypy, natomiast w całym kraju w tym roku odnotowano już 70 ognisk H5N1 - zarówno wśród drobiu hodowlanego, jak i ptaków dziko żyjących.

"W chwili, w której stwierdzono martwe ptaki, hodowcy z pobliskich ferm zostali uprzedzeni przez inspektorów weterynarii o możliwym zagrożeniu, sprawdzono również warunki bioasekuracji w fermach, żeby zabezpieczyć znajdujący się w nich drób" - zapewnił wojewoda.

Śląski wojewódzki lekarz weterynarii Konrad Kuczera wyjaśnił, że wysokozjadliwa grypa ptaków jest niebezpieczną chorobą, szczególnie dla drobiu utrzymywanego w hodowlach. Ze względu na bardzo wysoką śmiertelność prowadzi do olbrzymich strat materialnych u hodowców.

"Dlatego bardzo ważne jest, aby hodowcy zabezpieczali drób przed wniknięciem wirusa i ograniczyli straty, które mogą pojawić się w hodowlach. Bardzo prosimy, na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego, przede wszystkim, aby hodowcy i utrzymujący drób na własne potrzeby nie wypuszczali drobiu, utrzymywali go w zamknięciu, stosowali podstawowe zasady bioasekuracji, tj. wykładali maty przed wejściami do budynków inwentarskich, dezynfekowali ręce oraz sprzęt używany do obsługi tego drobiu" - wyliczył lekarz weterynarii.

Kuczera sprecyzował, że padłe ptaki znaleziono w rejonie tzw. małej zapory zbiornika, gdzie ok. 300 osobników zgromadziło się wraz ze spuszczaniem wody w okolicznych stawach hodowlanych. Początkowo, z końcem października br., znaleziono ok. 35 martwych łabędzi, dotąd zebrano ich ok. 70. Przyczynę śmierci ptaków ustalił Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Śląski wojewódzki lekarz weterynarii wyraził przypuszczenie, że być może przypadki padania dzikich ptaków ograniczą się w tym roku wyłącznie do łabędzi podobnie, jak dwa lata temu padały w regionie tylko mewy śmieszki. "Podejrzewamy, że wirus zmutował, bo ma takie możliwości, robi to bardzo szybko. (...) Co roku on trochę inaczej działa, jest trochę inaczej zbudowany" - t Kuczera.

Wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik zastrzegł, że wirus H5N1 rzadko przechodzi do człowieka, łamiąc barierę międzygatunkową - takie przypadki odnotowano tylko w Azji i w Afryce. Zaapelował jednak - ponieważ mimo wszystko doszło na świecie to takich sytuacji - aby w przypadku znalezienia martwych ptaków nie dotykać ich.

"W wydzielinach, wydalinach znajdujących się na tych zwierzętach, mogą być wirusy" - przestrzegł Hudzik. Podkreślił jednocześnie, że gdyby ktokolwiek z biorących udział w utylizacji padłego ptactwa czy pracujących w gospodarstwach, gdzie pojawiłyby się takie przypadki, miał niepokojące objawy, jest możliwość zdiagnozowania ew. zakażenia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała u zwierząt stosunkowo rzadko. W 2022 r. po raz pierwszy wywołała największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię - na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie i hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łobez
-1.8°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łobzie

kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Łobeski Dom Kultury, Łobez, ul....
wstęp biletowany