Wręczono "Złote Blachy" za walkę z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym
Gala, podczas której przyznano policjantom "Złote Blachy" odbyła się w środę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Nagrody wręczał p.o. Komendanta Głównego Policji insp. Marek Boroń, reprezentująca Koalicję Antypiracką prezes Stowarzyszenia Sygnał Teresa Wierzbowska oraz aktorka Magdalena Schejbal.
W tym roku otrzymali je funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie za zamknięcie serwisu pirackiego powiązanego z giełdą kryptowalut i funkcjonariusze zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości za sprawę, która zaowocowała największym w historii walki z piractwem w Polsce zamknięciem kilkudziesięciu serwisów nielegalnie dystrybuujących treści.
Nagrody wręczono również policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Gorzowie Wielkopolskim.
Reprezentująca Koalicję Antypiracką Teresa Wierzbowska zwróciła uwagę, że straty z tytułu piractwa w Polsce liczone są w miliardach złotych. "Funkcjonariusze, którzy otrzymali dzisiaj +Złote Blachy+ za rok 2023 wyróżniali się nie tylko doskonałą orientacją w zagadnieniach prawnych i technologicznych, związanych z nielegalną dystrybucją treści w internecie, ale także wyjątkową postawą zaangażowania i staranności w prowadzeniu tych spraw, na każdym etapie postępowania. Ta postawa, staranność, wiedza i kompetencje doprowadziły do tego, że w minionym roku udało się funkcjonariuszom doprowadzić do zamknięcia kilkudziesięciu pirackich serwisów" - podkreśliła Wierzbicka.
Policjantom za ich pracę podziękowała też aktorka Magdalena Schejbal. "Jako artyści możemy tylko namawiać, żeby korzystać z legalnych źródeł, kiedy chcemy coś pobrać z internetu, albo coś zobaczyć, czy obejrzeć" - podkreśliła.
P.o Komendanta Głównego Policji insp. Marek Boroń zwrócił uwagę, że problem piractwa pojawił się po roku 1990 i od tamtej pory policja podejmuje różne działania, aby z nim walczyć. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko się zmienia, a świat, który nas otacza nie jest światem, który stoi w miejscu, dlatego też Biuro ds. Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, czy Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to są te narzędzia, które bezpośrednio zajmują się tą przestępczością" - powiedział ins. Boroń.
Dodał, że z piractwem walczą, również Wydziały Przestępczości Gospodarczej w Komendach Wojewódzkich, Miejskich i Powiatowych. "My to cały czas robimy i staramy się to robić profesjonalnie. Bardzo państwu dziękuje, że widzicie profesjonalizm polskiej policji" - mówił insp. Boroń.
"Złote Blachy" przyznawane są od 1998 roku. W skład koalicji antypirackiej wchodzą przedstawiciele przemysłu muzycznego – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), nadawców telewizyjnych – Stowarzyszenie Sygnał oraz oprogramowania komputerowego – Business Software Alliance (BSA).(PAP)
Autorka: Aleksandra Kuźniar
akuz/ agz/